Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Choroby i dolegliwości » Kleszcze - jak się przed nimi bronić?

Kleszcze - jak się przed nimi bronić?

Zdrowie, Choroby i dolegliwości | 27.06.2012

Ukąszenie przez kleszcza nie jest ani szczególnie widoczne, ani bolesne, mimo to może być niezwykle niebezpieczne. Radzimy, jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza, jak radzić sobie w przypadku ukąszenia oraz tłumaczymy, dlaczego jest to to tak bardzo ważne.

Kleszcza prawdopodobnie miała kiedyś większość z nas. Nie trudno jest uniknąć ukąszenia przez tego insekta, szczególnie podczas wakacji, kiedy częściej spędzamy czas na świeżym powietrzu, spacerujemy po łąkach i lasach.

Większość przypadków ukąszenia kleszcza kończy się podobnie – bo jego wyciągnięciu pozostaje niewielki ślad, który w żaden sposób nie wpływa na zdrowie, a miejsce po jego ukąszeniu leczy się niemal od razu. Niestety, nie zawsze historia z ukąszeniem kleszcza kończy się tak szczęśliwie i mimo tego, że nie pozostaje po nim żadny ślad, nawet po kilkunastu latach od ugryzienia mogą pojawić się pierwsze symptomy choroby.

Kiedy i gdzie kleszcze atakują?

Kleszcze bardzo dobrze czują się w naszym klimacie i niestety w naszym kraju występują bardzo często, szczególnie na obszarach lesistych.  Nie oznacza to jednak, że trudno jest spotkań je i w mieście – w zasadzie nie ma takiego miejsca, gdzie można uniknąć spotkania z kleszczem, gdyż żyją one wszędzie, gdzie tylko są ku temu dogodne warunki, a więc występowanie obszarów trawiastych i leśnych, np. w parkach czy przy ścieżkach rowerowych. Kleszcze atakują głównie w okresie letnim, a miesiącami, w których szczególnie łatwo o ukąszenie są marzec/ kwiecień oraz październik/ listopad.

Jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza?

Teoretycznie w każdej sytuacji w której ma się kontakt z zaroślami, trawą, czy lasem można zostać ofiara ukąszenia kleszcza. Dlatego też, wybierając się w takie obszary na spacer należy zawsze odpowiednio się ubrać – najlepiej oczywiście wybierać ubrania, które możliwie jak najwięcej zasłaniają, nosić nakrycia głowy oraz wysokie buty (np. kalosze).

Oczywiście, każdy z nas zdaje sobie sprawę, że ubranie takie niezbyt sprawdza się podczas letnich wycieczek, podczas których stawiamy głównie na wygodę i lekkość stroju. Dlatego jeśli już wybierasz się do lasu, czy na łąkę zadbaj o to by ubranie było jasne (na czarnym materiale kleszcza nie da się zauważyć) i nie rezygnuj z nakrycia głowy (we włosach bardzo trudno jest odszukać kleszcza).

Oczywiście tak niewielkie zabezpieczenie przed kleszczem może nie wystarczyć. Najlepiej jest wspomóc się maścią lub sprayem przeciw insektom, których zadaniem jest ochrona ciała przed zaatakowaniem przez kleszcza, a także przez inne owady, np. meszki i komary (np. Off Activ Spray, Ziaja Antybzzz…).

Ochrona przed ukąszeniem to jednak nie wszystko. Po powrocie ze spaceru do domu warto przyjrzeć się swojej skórze (a także skórze członków rodziny, także zwierząt) bardzo dokładnie, szczególnie obserwując pachwiny, które najczęściej stają się miejscem ukąszenia kleszcza.

Gdy kleszcz ukąsi…

W przypadku ukąszenia kleszcza zasada jest prosta – należy usunąć go natychmiast, w bezpieczny sposób. Nie można robić tego ani gwałtownie, ani bez zastosowania odpowiedniego sprzętu, ale też nie powinno się z tym zwlekać.

Kleszcza najbezpieczniej jest usunąć pęsetą, nigdy nie powinno się robić tego palcami, gdyż wtedy nie trudno o rozgniecenie kleszcza, a to może sprawić, że zawartość jego ciała wniknie w ranę. Przy użyciu pęsety, kleszcza należy chwycić możliwie jak najbliżej skóry oraz delikatnie wyciągnąć w prostym kierunku, bez wykręcania.

Natychmiast po usunięciu kleszcza, miejsce po ukąszeniu należy oczyścić spirytusem, wodą utlenioną lub innym środkiem do dezynfekcji skóry, a ręce dokładnie umyć. Przez następnych kilka tygodni należy uważnie przyglądać się miejscu ukąszenia. Prawidłowo gojąca się rana nie pozostawia po sobie żadnych śladów i szybko blednie. Objawy świadczące o tym, że kleszcz mógł przenieść jakąś chorobę to rumień w miejscu ukąszenia, pieczenie, osłabienie, gorączka. Wtedy też należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dlaczego przed kleszczami należy się chronić?

Różnych odmian kleszczy jest około 800, z czego 100 przenosi bakterie i wirusy wywołujące choroby. Prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą odkleszczową jest więc stosunkowo wysokie. Najpoważniejszymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są borelioza oraz zapalenie mózgu.  Choroby te zwykle rozpoczynają się dość łagodnie, a po kilku dniach objawiają się znacznym osłabieniem, problemami z oddychaniem, krążeniem, boleściami.

Co gorsza, w przypadku obydwóch chorób można jedynie leczyć ich objawy, a nie wirusy, które je wywołują, ukąszenie przez kleszcza pozostawia więc w organizmie człowieka dożywotni ślad. Dla jednych kończą się łagodnie i nie wpływają znacząco na zdrowie, ale u innych zakażonych osób mogą być źródłem poważnych problemów ze zdrowiem, a w rzadkich przypadkach prowadzić nawet do śmierci.

Jako, że dużo łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, radzimy dbać o ochronę przed tymi niepozornymi insektami – wystarczy stosować środki ochronne, nosić odpowiednią odzież i obserwować swoje ciało, by zapobiec czemuś, co w przyszłości mogłoby nieść za sobą poważne skutki. Dbajmy więc o siebie i o swoich bliskich (także zwierzęta), szczególnie w lecie, kiedy naprawdę nie trudno o ukąszenie przez kleszcza.StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


    Get Adobe Flash player