Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Choroby i dolegliwości » Upławy, a choroby intymne - o czym może świadczyć ich kolor?

Upławy, a choroby intymne - o czym może świadczyć ich kolor?

Twoje zdrowie | 15.08.2012
 
Kobieca pochwa wydziela naturalnie śluz, który zmienia się wraz z trwaniem cyklu miesiączkowego. Gdy jednak ma on zmieniony kolor lub konsystencję świadczy to o wystąpieniu tak zwanych upławów, które oznaczają, że narządy rodne kobiety zaatakowała infekcja lub choroba.

Pochwa kobiety wydziela naturalny śluz, potrzebny jej do zachowania naturalnego pH i flory bakteryjnej. Podczas cyklu miesiączkowego wydzielina zmienia swoją konsystencję, zachowuje jednak podobny kolor (od przezroczystego po mleczny), a jej zapach jest neutralny.

Gdy w obrębie okolic intymnych dochodzi do infekcji, kolor wydzieliny i jej konsystencja zmienia się, mówimy o tak zwanych upławach. Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, która może przybierać różnorodny kolor oraz konsystencję, od żółtej, szarej, zielonej, różowej (od koloru krwi), piankowatej, wodnistej, serowatej, po ropną.  Najczęściej wydzielina ma także przykry zapach i towarzyszy jej świąd, ból lub pieczenie.

Okazuje się, że upławy to najczęstsza przyczyna wizyt kobiet u ginekologów. I słusznie – jest to dolegliwość z którą bezzwłocznie należy zgłosić się do lekarza, ponieważ świadczyć może ona o infekcji lub chorobie układu rodnego. Najczęstsza przyczyna upławów to zakażenie bakteriami lub drożdżakami, nieco poważniejsze schorzeniem jest stan zapalny narządów układu rodnego, a nawet nadżerka oraz zmiany nowotworowe.

O czym świadczy kolor i konsystencja upławów?

Różnorodne schorzenie objawia się występowaniem upławów o określonej barwie i konsystencji. Pamiętaj jednak, że rozpoznanie nieprawidłowej wydzieliny to jedynie pierwszy krok, który musisz zrobić – kolejny i konieczny to wizyta u specjalisty, który potwierdzi twoje przypuszczenia i rozpocznie leczenie nieprzyjemnej dolegliwości.

Białe, serowate.

Upławy mają nieprzyjemny, ostry zapach. Ich konsystencja przypomina rozdrobiony serek twarożkowy, barwa jest biała. Występowanie tego typu upławów świadczy zwykle o zainfekowaniu grzybiczym pochwy. Rzadko temu schorzeniu towarzyszą bolesne objawy, mogą one jednak pojawiać się podczas stosunków seksualnych.

Grzybica najczęściej przytrafia się w następstwie terapii antybiotykami, może być również związana z terapią hormonalną, rzadziej jest następstwem nieprawidłowej higieny intymnej.

Żółto – zielone, piankowate.

Ten rodzaj upławów ma żółtą lub zieloną barwę oraz konsystencję rzadkiej pianki (w upławach pojawiają się pęcherzyki powietrza), a wydzielina ma bardzo nieprzyjemny, kwaśny zapach. Najczęściej towarzyszy im ból w okolicach cewki moczowej, podczas oddawania moczu może pojawić się pieczenie. Te upławy świadczą zwykle o chorobie zwanej rzęsistkowicą. Jest to choroba pasożytnicza układu moczowo – płciowego, przenoszona zwykle drogą płciową.

Szare, rzadkie o nieprzyjemnym zapachu.

Świadczą zazwyczaj o zakażeniu bakteryjnym pochwy. Upławom mogą towarzyszyć również takie objawy, jak pieczenie i świąd. Spowodowane są utraceniem naturalnej mikroflory bakteryjnej. Leczenie upławów tego typu polega na badaniach pH pochwy, a następnie lekarz zapisuje odpowiednie leki, zawierające pałeczki kwasu mlekowego, który odbudowuje naturalną mikroflorę. Upławów nie należy bagatelizować, nieleczone mogą prowadzić do zapalenia narządów płciowych.

Inne kolory upławów. Wydzielina może być różowa, brązowa, o różnorakiej konsystencji, czasem jest ona następstwem naturalnych przyczyn, takich jak zbliżająca się miesiączka lub ciąża (wtedy występują brązowe upławy). Czasem jednak mogą one przyjmować również inne barwy lub kobiecie samej trudno jest zinterpretować, o jakim schorzeniu mogą świadczyć, trudno jest bowiem samej określić dokładnie ich konsystencję i kolor. W każdym wypadku koniecznością jest wizyta u lekarza ginekologa, który zaleci odpowiednie badania, pod kątem rozwoju schorzenia.

U różnych kobiet reakcja organizmu na schorzenia jest inna i u każdej jego przebieg może wyglądać inaczej. Należy pamiętać, że nawet najmniej groźnie wyglądają wydzielina może świadczyć o poważnej chorobie (np. nadżerce, zapaleniu układu rodnego), a nieleczone upławy mogą stać się przyczyną zapalenia lub wstępem do dalszych infekcji.

Higiena podczas leczenia upławów

Bardzo ważne jest, by stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować zapisane przez niego środki lub skierować się na leczenie, jeśli schorzenie tego wymaga. Należy szczególną uwagę przykładać do higieny intymnej, stosować i zmieniać jak najczęściej wkładki, a podczas miesiączki podpaski (unikać tamponów). Należy podmywać się kilkakrotnie w ciągu dnia żelami przeznaczonymi do pielęgnacji intymnej o neutralnym pH z kwasem mlekowym.


StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

  • Polecam www.kobie...
    Polecam www.kobiecosc.info. Tam jest chyba najwiecej informacji na temat zdrowia intymnego - w każdej możliwej dziedzinie. Polecam dla rozwiania wątpliwości, ale także - zwiększenia świadomości w tym zakresie :)
    25-10-2013 10:32:00
    ~tamaodpowiedz »zgłoś »Get Adobe Flash player