Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Choroby i dolegliwości » Zespół policystycznych jajników - czy może ci grozić?

Zespół policystycznych jajników - czy może ci grozić?

Twoje zdrowie, choroby i dolegliwości | 28.06.2012Zespół policystycznych jajników – nazwa tego schorzenia brzmi dość tajemniczo, tymczasem dotyka nawet 10% kobiet w wieku dojrzałym. Dlaczego warto się nim bliżej zainteresować? Schorzenie to może bowiem być przyczyną problemów z płodnością. Dowiedz się, jakie są objawy zespołu policystycznych jajników i jak się je leczy.

Zespół policystycznych jajników (inaczej: wielotorbielowatych jajników) to schorzenie, które dotyka głównie kobiety w okresie reprodukcyjnym, a więc w wieku dojrzałości płciowej. Szacuje się, że jest to najczęściej występujące u kobiet zaburzenie hormonalne, które odpowiada za problemy z płodnością, a nawet prowadzi do niepłodności.

Niestety, nieznane są jednoznaczne przyczyny występowania tego schorzenia. Przyjmuje się jednak, że najczęściej dotyka ono kobiety w wieku dojrzałości płciowej, które mają problemy z otyłością (wiąże się to z wysokim poziomem insuliny we krwi). Według lekarzy kolejna przyczyną zespołu policystycznych jajników jest nadmierny poziom męskich hormonów (głównie testosteronu). Połączenie tych przyczyn prowadzi do zaburzeń w cyklach miesiączkowych, te z kolei prowadzą do zanikania owulacji.

Jakie są objawy zespołu policystycznych jajników? 

Objawy schorzenia są dość charakterystyczne i choć z osobna brzmią niegroźnie, razem mogą przyczyniać się do niepłodności. Dlatego też żadnego z nich, a już na pewno nie kilku występujących razem, nie powinno się bagatelizować.

 • Nieprawidłowe cykle miesiączkowe – bardzo skąpe miesiączki, nieregularne lub całkowicie nieobecne cykle. Niepokojący objaw to również nagłe, obfite krwawienia występujące pomiędzy skąpymi cyklami.
 • Intensywny, uciążliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego, który związany jest z boleściami oraz dużymi zmianami nastroju. 
 • Brak owulacji, w efekcie prowadzący do niepłodności.
 • Otyłość.
 • Nadmierne owłosienie ciała, szczególnie w okolicy rąk, nóg i pleców.
 • Problemy z cerą, trądzik.
 • Bóle w okolicy jajników – objaw ten jednak występuje stosunkowo rzadko.

Po dokonaniu badania lekarz jest w stanie szybko stwierdzić, czy ma do czynienia z zespołem policystycznych jajników. Oprócz objawów zewnętrznych, które zgłasza pacjentka, schorzenie jest wyraźnie widoczne na badaniu USG. Świadczy o nim powiększenie jajników i występowanie na nich torbieli (w postaci niewielkich pęcherzyków). Dalsze badania pozwalające rozpoznać schorzenie służą określeniu poziomu hormonów męskich oraz poziomu insuliny pacjentki.

Leczenie schorzenia

Leczenie zespołu policystycznych jajników polega na łagodzeniu ich objawów, a tym samym zapobieganiu rozwojowi schorzenia. Tym samym umożliwia ono w przyszłości bezpieczne zajście w ciąże.

Leczenie jest złożone i polega na łagodzeniu każdego z objawów schorzenia, a więc leczeniu otyłości, obniżaniu nadmiernego poziomu insuliny, a także farmakologicznemu stymulowaniu owulacji. Leczeniu farmakologicznemu podlega także zmniejszanie poziomu męskich hormonów – podawane są tu leki hormonalne.

Dlaczego nie można bagatelizować objawów schorzenia?

Zespół policestycznych jajników to nie tylko powód niepłodności. Schorzenie to także może prowadzić trudności z utrzymaniem ciąży i jest częsta przyczyną poronień. Schorzenie to, nieleczone i bagatelizowane może również przyczyniać się do zaistnienia poważniejszych schorzeń:

 • Rak endometrium macicy, związany z rzadkimi miesiączkami, które powodują nadmierny wzrost błony macicy, dodatkowo nie mającej możliwości na odpowiednie złuszczenie.
 • Cukrzyca, związana z zaburzeniem gospodarki cukrowej.
 • Otyłość, nadciśnienie, choroby serca.


 
StrefaKobiety.pl

redakcja@strefakobiety.plschowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu


  Get Adobe Flash player