Jesteś tu:  Zdrowie » Twoje zdrowie » Leki i preparaty » Pielęgnacja intymna - jakie kosmetyki są ci potrzebne?

Pielęgnacja intymna - jakie kosmetyki są ci potrzebne?

Zdrowie, leki i preparaty | 08.06.2012

Pielęgnacja okolic intymnych to nie tylko podstawa dobrego samopoczucia, komfortu, ale i gwarancja zdrowia i unikania infekcji i zakażeń układu rodnego. O tym, jak bardzo jest istotna z pewnością zdaje sobie sprawę każda kobieta, nie każda jednak wie, jakich środków należy używać do codziennej pielęgnacji intymnej.

 Teoretycznie każda kobieta wie, jak dbać o higienę intymną. Teoretycznie, bo jak się okazuje wciąż wiele kobiet nieprawidłowo dba o swoje miejsca intymne, czy to zbyt rzadko poświęcając im czas na odpowiednią pielęgnację, czy też zupełnie odwrotnie – pielęgnując zbyt intensywnie.

Problemem według ginekologów są także środki, których kobiety używają do pielęgnacji okolic intymnych. Wciąż wiele kobiet używa bowiem do tego celu mydeł lub zwykłych żeli pod prysznic. Dlaczego mogą one szkodzić delikatnym okolicom intymnym? Środki te wpływają znacząco na zwiększanie się kwaśnego odczynu pH okolic pochwy, co w efekcie może przyczyniać się do zmniejszania się jej odporności na infekcje i podrażnienia. Zatem stosowanie zwykłych środków do mycia ciała, w przypadku przemywania okolic intymnych może jedynie bardziej szkodzić niż pomagać.

Istotna jest także częstotliwość mycia okolic intymnych – należy podmywać się dwa razy na dzień (rano i wieczorem), a podczas miesiączki jeszcze częściej, nawet kilka razy dziennie. Oczywiście, jako że nie zawsze mamy taką możliwość, by podmyć się pod bieżącą wodą, można do tego celu wykorzystać jednorazowe chusteczki nawilżające do pielęgnacji okolic intymnych.

Kilka zasad pielęgnacji intymnej…

 • Okolice intymne podmywaj przynajmniej dwa razy dziennie – zawsze środkami kosmetycznymi przeznaczonymi do tego celu.
 • Miej swój własny, osobny ręcznik do wycierania okolic intymnych. 
 • Okolice intymne osuszaj zawsze bardzo dokładnie – wilgoć może być pierwszą przyczyną infekcji.
 • Gdy wycierasz okolice intymne zawsze rób to w kierunku od pochwy do odbytu.
 • Podczas miesiączki zwiększ częstotliwość podmywania się. Tym bardziej powinnaś to robić zawsze po zmianie podpaski / tamponu.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji powinna mieć więc każda z nas?

Płyny / żele / pianki do mycia okolic intymnych

Służą pielęgnacji okolic intymnych pod bieżącą wodą. Działają na tej samej zasadzie, co zwykły żel pod prysznic lub mydło, ale są łagodniejsze dla skóry, działają antybakteryjnie, a ich neutralne pH sprzyja zachowaniu naturalnej flory bakteryjnej okolic intymnych. Płyn, żel lub piankę stosuj co najmniej raz dziennie, najlepiej podczas kąpieli pod prysznicem (pod bieżącą wodą). Po zastosowaniu takiego środka pamiętaj o dokładnym osuszeniu okolic intymnych.

1. Perfecta, żel do higieny intymnej z płatkami bławatka, do skóry wrażliwej

2. Ziaja Intyma, konwaliowy żel do higieny intymnej

3. Bielenda, kremowa emulsja do higieny intymnej z bawełną

4. Lirene, płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym

5. Lactacyd, emulsja do higieny intymnej

6. Soraya Professional, żel do higieny intymnej z kwasem mlekowym i panthenolem

7. Ziaja Intima, kremowy płyn do higieny intymnej przeciw podrażnieniom

8. AA Intymna, płyn do higieny intymnej odświeżający

Jednorazowe chusteczki odświeżające ->
schowek
do schowka
poleć
poleć znajomemu

 • Ja używam Lactiss...
  Ja używam Lactissima Sensitive - emulsji do higieny intymnej Sorayi. SOS na podrażnienia. Bardzo delikatna, działa kojąco i łagodząco. Nie ma parabenów ani barwników, a zawiera składniki, które hamują powstawanie grzybów chorobotwórczych
  07-02-2014 18:57:20
  ~Janiaodpowiedz »zgłoś »Get Adobe Flash player